WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Tumwater
  • Washougal
  • Columbia River
  • W F West
  • Black Hills
  • Woodland
  • R A Long
  • Rochester
  • Hockinson
2020 District 4 2A Girls Basketball
SHARE

2020 District 4

2A Girls Basketball

at Area Sites
Wed, Feb 12 - Sat, Feb 22

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1EVCO #1Tumwater
1GSHL #1Washougal
2GSHL #2Columbia River
2EVCO #2W F West
3EVCO #3Black Hills
3GSHL #3Woodland
4GSHL #4R A Long
4EVCO #4Rochester
5GSHL #5Hockinson
Wed, Feb 12 - Sat, Feb 22
at Area Sites
February 22
Play-In Game A - Feb 12
  
February 19
Black Hills/Tumwater
  
February 17
Ridgefield/Woodland
  
February 14
Bottom team in bracket hosts
  
February 17
Ridgefield/Woodland
  
February 21
 
#A 5 Hockinson 65
4 Rochester 64
        
#1 3 Woodland 34
2 W F West 48
      
              
     
#5 3 Woodland 44
5 Hockinson 59
    
#7 2 W F West 43
1 Washougal 33
   
   
#9 1 Tumwater 61
5 Hockinson 38
    
#2 5 Hockinson 42
1 Washougal 56
     
            
#11 1 Tumwater 69
1 Washougal 37
            
#12 2 W F West 35
3 Black Hills 38
  
#10 4 R A Long 37
1 Washougal 55
     
#3 3 Black Hills 61
2 Columbia River 56
     
            
     
#6 2 Columbia River 30
4 R A Long 31
    
#8 3 Black Hills 66
1 Tumwater 53
   
        
#4 4 R A Long 28
1 Tumwater 48
     
             
               

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 3 to Regionals)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
Wed, Feb 12 - Sat, Feb 22
at Area Sites
February 22
Play-In Game A - Feb 12
  
February 19
Black Hills/Tumwater
  
February 17
Ridgefield/Woodland
  
February 14
Bottom team in bracket hosts
  
February 17
Ridgefield/Woodland
  
February 21
 
#A 5 Hockinson 65
4 Rochester 64
        
#1 3 Woodland 34
2 W F West 48
      
              
     
#5 3 Woodland 44
5 Hockinson 59
    
#7 2 W F West 43
1 Washougal 33
   
   
#9 1 Tumwater 61
5 Hockinson 38
    
#2 5 Hockinson 42
1 Washougal 56
     
            
#11 1 Tumwater 69
1 Washougal 37
            
#12 2 W F West 35
3 Black Hills 38
  
#10 4 R A Long 37
1 Washougal 55
     
#3 3 Black Hills 61
2 Columbia River 56
     
            
     
#6 2 Columbia River 30
4 R A Long 31
    
#8 3 Black Hills 66
1 Tumwater 53
   
        
#4 4 R A Long 28
1 Tumwater 48
     
             
               
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 3 to Regionals)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
 
Wednesday, February 12, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 7:00 PM
Rochester HS
Hockinson 65
@Rochester 64
Hockinson to #2 Out
 
Friday, February 14, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 7:00 PM
Tumwater HS
R A Long 28
@Tumwater 48
Tumwater to #8 R A Long to #6
#1 7:00 PM
WF West HS
Woodland 34
@W F West 48
W F West to #7 Woodland to #5
#3 7:00 PM
Columbia River HS
Black Hills 61
@Columbia River 56
Black Hills to #8 Columbia River to #6
#2 7:00 PM
Washougal HS
Hockinson 42
@Washougal 56
Washougal to #7 Hockinson to #5
 
Monday, February 17, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 6:00 PM
Woodland HS
W F West 43
@Washougal 33
W F West to #12 Washougal to #10
#5 6:00 PM
Ridgefield HS
Woodland 44
@Hockinson 59
Hockinson to #9 Out
#8 7:45 PM
Woodland HS
Black Hills 66
@Tumwater 53
Black Hills to #12 Tumwater to #9
#6 7:45 PM
Ridgefield HS
Columbia River 30
@R A Long 31
R A Long to #10 Out
 
Wednesday, February 19, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 6:00 PM
Black Hills HS
Tumwater 61
@Hockinson 38
Tumwater to #11 Out
#10 7:00 PM
Woodland HS
R A Long 37
@Washougal 55
Washougal to #11 Out
 
Friday, February 21, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 6:00 PM
Battle Ground HS
W F West 35
@Black Hills 38
Champion Second Place
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 4:00 PM
Woodland HS
Tumwater 69
@Washougal 37
Third Place Out